Stomatologia zachowawcza

stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza, polega przede wszystkim na działaniach, które mają na celu profilaktykę i leczenie próchnicy. W jej ramach, świadczonych jest szereg pomocniczych zabiegów, które stanowią element realizacji głównego zadania stomatologii zachowawczej. Nie tylko lekarze, ale i wielu pacjentów, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że więcej możemy dla siebie zyskać, gdy nasze wysiłki skupiają na działaniach, które mają wpływ na to, że skutecznie zapobiegamy powstawaniu chorób zębów i jamy ustnej. I na tym właśnie zadaniu, skoncentrowania jest stomatologia zachowawcza.

Jakie zabiegi składają się na stomatologię zachowawczą?

  • Piaskowanie zębów, jest popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego celem jest również profilaktyka przeciwpróchnicowa. Ponadto piaskowanie zapobiega efektom paradontozy oraz przeciwdziała powstawaniu innego rodzaju schorzeń, które pojawić się mogą w obrębie przyzębia.
  • Skaling, jest zabiegiem, który polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego. Podstawową korzyścią, jaką dać może nam regularnie przeprowadzany przez dentystę skaling, jest zachowanie lepszej jakości i poziomu higieny jamy ustnej. W konsekwencji, uniknąć możemy rozwoju próchnicy, nieprzyjemnego zapachu z ust, krwawienia dziąseł, nadwrażliwości zębów oraz paradontozy.
  • Polerowanie zębów, to zabieg stomatologii zachowawczej, który jest jednym z etapów, jakie składają się na higienizację jamy ustnej. Głównym celem zabiegu, jest wygładzenie powierzchni zębów, w efekcie czego nasze zęby mogą się znowu stać gładkie i lśniące. Poszczególne zabiegi stomatologii zachowawczej są często ze sobą powiązane. Mogą stanowić wspólny, kompletny zestaw działań, których celem jest solidna i skuteczna profilaktyka antypróchnicowa.
  • Lakierowanie zębów, jest jednym ze sposobów ich fluoryzacji. Zabieg ten, polega na nakładaniu na szkliwo lakieru, który zawiera w swoim składzie dużą ilość fluorków. Efekt lakierowania jest taki, że zęby są intensywnie wzmocnione oraz odpowiednio zabezpieczone przed działaniem próchnicy.
  • Lapisowanie zębów, jest zabiegiem, który często stosuje się u dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne. Jego celem jest, utrzymanie mleczaków w dobrej kondycji zdrowotnej. Pomimo tego, że z upływem czasu, zostanę one zastąpione zębami stałymi, to zachowanie ich prawidłowego stanu, może mieć wpływ na pozostałe części jamy ustnej dziecka, dziąsła oraz kości żuchwy.

Leczenie próchnicy zębów

Próchnica, jest jedną z najbardziej dokuczliwych i jednocześnie najczęstszych chorób zębów. Jej przyczyny wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej, zbyt dużej ilości cukru w naszej diecie, a niekiedy z wrodzonego braku odporności szkliwa na działanie bakterii powodujących powstawanie próchnicy. Leczenie próchnicy zębów, polega m.in. na zastosowaniu zabiegu remineralizacji, kiedy to stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, a następnie pokrywa oczyszczoną powierzchnię specjalnym żelem lub lakierem, którego głównym składnikiem jest fluor.

Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy stomatologa w zakresie walki z próchnicą, to zapraszamy do umówienia się na wizytę kontrolną. Na takiej wizycie opracowuje się plan leczenia stomatologicznego, a na kolejnych wdraża się już samo leczenie.

stomatologia zachowawcza

 

Call Now Button