Przypadki ortodontyczne

Przypadki ortodontyczne

przypadki ortodontyczne

Korekta i leczenie ortodontyczne wad zgryzu u naszych pacjentów

Aby przekonać was, że warto zadbać o swój uśmiech postanowiliśmy prezentować przebieg leczenia ortodontycznego u naszych pacjentów, którzy trafiają do nas w różnym wieku z różnymi wadami zgryzu tymi najbardziej typowymi jak i skomplikowanymi. Nie ma na to idealnego momentu i im wcześniej zadbamy o zęby tym łatwiejszy i szybszy efekt uzyskamy.

Śledźcie nasze postępy i postępy naszych pacjentów od momentu wizyty konsultacyjnej aż po efekt końcowy czyli poprawę wyglądu. Na bieżąco będziemy publikować postępy i przebieg leczenia aby pokazać Wam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Każdy przypadek zakończymy porównaniem - zdjęciem z przed i po odbytym leczeniu ortodontycznym w naszym gabinecie.

Pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego i stłoczeń zębowych

Krystian, lat 12, Pruchnik

 

leczenie ortodontyczne zębów stłoczonych

 

12 letni Krystian z Pruchnika, rozpoczął leczenie ortodontyczne
z powodu stłoczeń zębowych i uśmiechu dziąsłowego.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego, została wykonana pełna diagnostyka. Miała ona na celu nie tylko postawienie trafnej diagnozy, ale przede wszystkim zaplanowanie leczenia ortodontycznego. W skład badań diagnozujących problem ortodontyczny wchodzą zdjęcia panoramiczne i cefalometryczne oraz wyciski uzębienia i zdjęcia cyfrowe. Po dokładnej analizie badań lekarz ortodonta dobiera odpowiedni aparat ortodontyczny.

aparat ortodontyczny na stłoczone zęby

 

Druga wizyta

Podczas drugiej wizyty, zostaje założony wybrany przez ortodontę aparat ortodontyczny. Na początek tylko na górny łuk zębowy. Wizyta jest dość długa i trwa około półtorej godziny. Jest ona natomiast w pełni bezbolesna, dlatego pacjenci, szczególnie ci najmłodsi nie odczują wielkiego dyskomfortu.

leczenie zębów stłoczonych

 

Trzecia wizyta

Kolejna wizyta w gabinecie ortodontycznym, ma miejsce cztery tygodnie po założeniu aparatu stałego na górny łuk zębowy. Po miesiącu widać już znaczną poprawę w układzie zębów. Na kolejnej wizycie zaplanowane zostało założenie aparatu na dolny łuk.

założenie aparatu stałego na zęby stłoczone

 

Czwarta wizyta

Na tej wizycie lekarz ortodonta zakłada pacjentowi aparat na dolny łuk zębowy. Pomija on jednak zęby najbardziej stłoczone, które zostaną dołączone do aparatu jak tylko nastąpi wstępne uszeregowanie zębów.

leczenie ortodontyczne założenie sprężynek

 

Piąta wizyta

Podczas tej wizyty ortodonta zakłada, na dolny aparat, specjalne sprężynki rozpychające. Mają one na celu przygotowanie przestrzeni dla zębów, które w przyszłości będą "dołożone" do aparatu ortodontycznego.

stłoczone zęby aparat

 

Szósta wizyta

Sprężynka rozpychająca, założona na poprzedniej wizycie spełniła swoje zadanie. Dzięki temu ortodonta mógł dołożyć kolejny zamek w dolnym łuku zębowym.

 

aparat ortodontyczny

 

Siódma wizyta

Sprężynka rozpychająca, pozwoliła na doklejenie kolejnego zamka w łuku zębowym.

 

metalowe ligaturki dla kontroli higieny jamy ustnej

 

Ósma wizyta

Na kolejnych wizytach widać znaczny progres w dopasowaniu obydwu łuków. Jest to jednak długi proces, który wymaga czasu i cierpliwości szczególnie ze strony pacjenta.

Na jedna z takich wizyt, zostały zmienione ligaturki na metalowe, aby utrzymać lepszą kontrolę nad higieną jamy ustnej.

zakładanie metalowych ligatur

 

Dziewiąta wizyta

Przy kolejnej wizycie zostały wymienione metalowe ligaturki na nowe. Widać już znaczny progres w porównaniu z początkiem leczenia, jednak przy zębach mocno pokrzywionych wymaga to zdecydowanie dłuższego czasu.

c.d.n.

spłycanie nadgryzu

 

Dziesiąta wizyta

Po zakończeniu fazy początkowej, czyli wstępnego wyrównania zębów, rozpoczyna się spłycanie nagryzu. Na kolejnej wizycie spłyca się nagryz poprzez odpowiednie doginanie łuków.

korekcja nadgryzu szczęki i żuchwy

 

Jedenasta wizyta

Kolejna wizyta na której korygowana jest relacja pionowa nagryzu szczęki i żuchwy.

likwidacja diastemy w aparacie stomatologicznym

 

Dwunasta wizyta

Pojawiła się diastema na skutek działań na łukach. Oczywiście będzie ona skorygowana i na tym etapie leczenia jest to oczywiste. Na leczenie patrzymy całościowo. Na poszczególnych etapach leczenia, w niektórych wadach, początkowo może pogarszać się wygląd. Może też pogarszać się żucie. Dopasowanie szczęki i żuchwy zachodzi w końcowym etapie leczenia. Trzeba być świadomym niedogodności w funkcjonowaniu.

końcowe wyrównywanie zębów

 

Trzynasta wizyta

Końcowe wyrównywanie zębów i zbliżanie się do ostatniej fazy noszenia aparatu. Na podstawie zdjęcia panoramicznego oceniane jest położenie korzeni zębów i ich ewentualna korekta. Sprawdzane jest położenie zębów w ruchach dynamicznych. Ostateczne korekty są najbardziej pracochłonne i najdłużej trwające. Niekiedy wizyty są potrzebne częściej niż dotychczas i stałe monitorowanie jest niezwykle ważne w tej fazie leczenia.

wizyta kontrolna u ortodonty

 

Czternasta wizyta

Kolejna wizyta kontrolna i aktywacja łuków. Przygotowanie pacjenta do ściągania aparatu górnego i dolnego. Sprawdzanie okluzji w dynamice, czyli ruchach żuchwy wykonywanych podczas żucia pokarmów.

Leczenie diastemy i zgryzu otwartego

Karolina, lat 25, Rączyna

 

leczenie diastemy

 

25 letnia pacjentka z Rączyny, z diastemą i zgryzem otwartym,
powstałym na skutek długiego użytkowania smoczka w dzieciństwie.

Pierwszym celem leczenia ortodontycznego było wyeliminowanie wadliwego połykania, czyli tłoczenia języka między zęby. W tym celu została zamontowana na podniebieniu specjalna kuleczka, służąca do samodzielnego wykonywania ćwiczeń przez pacjenta. Najczęściej przy solidnym podejściu pacjenta możliwe jest pozbycie się wadliwego połykania po około 6 miesiącach.

aparat ortodontyczny cena

 

Druga wizyta

Podczas drugiej wizyty, zostaje założony, na górny łuk zębowy, aparat ortodontyczny. Pacjentka nadal, systematycznie wykonuje specjalne ćwiczenia (z częstotliwością trzy razy w ciągu dnia, po ok. 10 minut).

leczenie diastemy

 

Trzecia wizyta

Wizyta kontrolna ma miejsce ok. cztery tygodnie po założeniu aparatu ortodontycznego. Podczas tej wizyty zostaje wykonany specjalny łuk, który ma za zadanie "ściągnąć" szparkę między zębami.

aparat ortodontyczny cena

 

Czwarta wizyta

Kolejna wizyta została przeprowadzona po zupełnym "zejściu się" diastemy. Po wstępnym wyrównaniu zębów w łuku górnym, został założony aparat ortodontyczny na dolny łuk. Na następnych wizytach ortodonta będzie kontrolował proces ustawiania i prostowania się zębów.

aparat ortodontyczny na górny i dolny łuk zębowy

 

Piąta wizyta

Podczas wizyty kontrolnej, ortodonta sprawdził postęp prostowania się zębów na górnym i dolnym łuku zębowym. Zostały również wymienione ligaturki.

umocnienie ściąganiętych do siebie zębów aparatem

 

Szósta wizyta

Na kolejnej wizycie dalsze umocnienie ściągniętych do siebie zębów i przesuwanie kolejnych.

aparat ortodontyczny łuk meaw

 

Siódma wizyta

Podczas kolejnej wizyty ortodonta zastosował łuk MEAW, indywidualnie dogięty w celu pogłębienia nagryzu.

przygotowanie do zdjęcia aparatu ortodontycznego

 

Ósma wizyta

Po kolejnej wizycie, widoczna jest zdecydowana poprawa w nagryzie tzw. pionowym. Pacjent pomału przygotowywany jest do zdjęcia aparatu.

zakładanie łańcuszka ortodontycznego

 

Dziewiąta wizyta

Na tej wizycie założono łańcuszek na wszystkie zęby górne, aby obkurczyć łuk i tym samym pozamykać ewentualne szparki międzyzębowe. W dolnym łuku wykonano ostatnie korygowanie zamków po wcześniej wykonanym zdjęciu panoramicznym. Dolny łuk nadal musi się prostować. Dołączono również wyciągi do domknięcia górnego łuku z dolnym.

zastosowanie wyciągów międzyzębowych

 

Dziesiąta wizyta

Dalszy ciąg wyrównywania dolnego łuku oraz domykanie kontaktów międzyzębowych poprzez zastosowanie wyciągów międzyszczękowych. Na tym etapie leczenia konieczna jest współpraca pacjenta, ponieważ sam musi sobie zakładać wyciągi. Muszą one być stosowane całą dobę z przerwą na posiłki.

gumki wyciągi do aparatu ortodontycznego

 

Jedenasta wizyta

Pacjentka w fazie "finishingu" czyli końcowym etapie noszenia aparatu. Konieczne jest noszenie specjalnych "gumek" tzw. wyciągów aby dogryźć zęby po bokach. W tej fazie bardzo wiele zależy od współpracy pacjenta. Wyciągi musi nosić całą dobę, ściągając je tylko do jedzenia. Po posiłku i umyciu zębów wyciągi są ponownie zakładane. Siłę i rodzaj wyciągu dobiera lekarz w zależności od potrzeb.

modyfikacja wyciągów

 

Dwunasta wizyta

Pacjentka jest bardzo zdyscyplinowana, w związku z czym postępy są widoczne bardzo szybko. Na tej wizycie nastąpiła modyfikacja wyciągów do drobnych korekt symetrii.

noszenie wyciągów z aparatem orto

 

Trzynasta wizyta

Odpowiednie noszenie wyciągów dało spodziewane efekty tj. wyrównanie linii symetrii. Na tej wizycie nastąpiła modyfikacja wyciągów i zostały uwzględnione uwagi pacjentki. Lekarz sprawdza zachowanie żuchwy w odpowiednich ruchach funkcjonalnych. Wykona również kontrolne zdjęcie panoramiczne celem sprawdzenia poprawności ustawienia korzeni.

korekta ustawienia korzeni

 

Czternasta wizyta

Po analizie zdjęcia panoramicznego, lekarz dokonuje korekt w ustawieniu korzeni, poprzez odpowiednie doginanie drutu. Etap końcowy jest najbardziej czasochłonny i opiera się na ścisłej współpracy na linii lekarz-pacjent. Wymaga on systematyczności w zakładaniu wyciągów. Wizyty mogą być częstsze tzn. co dwa tygodnie. Może być konieczne wymienianie "łańcuszka", który szybko traci swoją elastyczność, a tym samym spada jego efektywność. Pobierane są wyciski, aby jeszcze dokładniej i wnikliwiej przyjrzeć się okluzji.

zakończenie leczenia ortodontycznego

 

Piętnasta wizyta

Zakończenie leczenia. Czas trwania leczenia ortodontycznego to około 2 lata. Przy bardzo dobrej współpracy pacjentki z lekarzem. Oba aparaty,  góra i dół, są ściągane jednocześnie na jednej wizycie. Zęby są oczyszczane z resztek kleju i polerowane. Następnie pobierany jest wycisk pod aparaty retencyjne, które pacjentka będzie nosić całą dobę ściągając tylko do posiłków. W tym przypadku są to dwie płytki akrylowe. Kolejna wizyta kontrolna za pół roku.

Leczenie tyłozgryzu i zgryzu głębokiego

Amelka, 13 lat, Jarosław

 

aparat ortodontyczny cena

 

Pacjentka z Jarosławia, 13 lat, w trakcie leczenia ortodontycznego.
Liczne stłoczenia zębów, tyłozgryz, zgryz głęboki.

Podczas pierwszej wizyty ortodonta ustalił dokładny plan leczenia oraz wybrał odpowiedni aparat ortodontyczny. U dziewczynki został zdiagnozowany tyłozgryz oraz zgryz głęboki. Dodatkowo zarówno w górnym jak i w dolnym łuku występuje wiele licznych stłoczeń, które zostaną wyprowadzone w trakcie leczenia.

zakładanie aparatu ortodontycznego

 

Druga wizyta

Na kolejnej wizycie został założony stały aparat ortodontyczny na górny łuk zębowy. W łuk tym występują dość mocno stłoczone zęby. Te najbardziej cofnięte zostają na razie pominięte przy zakładaniu aparatu. Zamki zostaną na nich przyklejone na kolejnej wizycie i tym samym wszystkie zęby znajdą się już w aparacie.

stłoczenie zębów

 

Trzecia wizyta

Już po pierwszych wizytach widoczna jest znaczna poprawa w uszeregowaniu zębów. Na tej wizycie, ząb który poprzednio był mocno stłoczony, został dodany do łuku aparatu.

leczenie stłoczonych zębów

 

Czwarta wizyta

Po niedługim czasie od założenia aparatu na górny łuk zębowy, zostaje założony aparat ortodontyczny na dolne zęby. Kolejne wizyty będą kontrolować proces niwelowania wady zgryzu.

aparat ortodontyczny cena

 

Piąta wizyta

W górnym łuku zębowym zastosowano łuk MEAW, wykonany indywidualnie dla pacjenta. Ta koreańska metoda, mimo niedogodności jakie można odczuwać podczas użytkowania łuku, zdecydowanie skraca czas leczenia. Należy jednak pamiętać o jeszcze dokładniejszym dbaniu o higienę jamy ustnej, ponieważ resztki pokarmowe mogą łatwo wchodzić między pętle.

indywiadulanie dogięte łuki aparatu ortodontycznego

 

Szósta wizyta

Podczas kilku kolejnych wizyt, ortodonta wyciąga i ponownie aktywuje indywidualnie dogięte łuki aparatu zębowego.

wyciągi elastyczne gumki

 

Siódma wizyta

Na tej wizycie dołączane są wyciągi, widoczne po bokach. Są to elastyczne gumki, które w tym przypadku służą do przesunięcia żuchwy do przodu.

odklejony zamek aparatu ortodontycznego

 

Ósma wizyta

Na tej wizycie pacjent stracił zamek na skutek nagryzienia na coś twardego. W związku z czym trzeba się cofnąć o jeden etap z leczeniem i założyć słabsze łuki. Tym samym leczenie wydłuża się.

metalowe ligatury ortodontyczne

 

Dziewiąta wizyta

Na kolejnej wizycie, dla poprawy higieny jamy ustnej, założono metalowe ligatury ortodontyczne.

założenie wyciągów ortodontycznych

 

Dziesiąta wizyta

Na kolejnej wizycie dołączone zostały wyciągi elastyczne, aby skorygować płaszczyznę przednio – tylną. Pacjent musi nosić wyciągi całą dobę z przerwą na posiłki oraz mycie zębów.

wyciągi aparatu ortodontycznego

 

Jedenasta wizyta

Pacjentka bardzo ładnie nosi wyciągi, czyniąc postępy w relacji przednio-tylnej szczęki i żuchwy. Ponownie ma wykonywać zadanie domowe w postaci zakładania wyciągów przez całą dobę.

zakładanie wyciągów

 

Dwunasta wizyta

Dalszy ciąg poprawiania relacji w płaszczyźnie przednio – tylnej, co dokonuje się poprzez zakładanie, całodobowe, wyciągów.

zdjęcie aparatu ortodontycznego

 

Trzynasta wizyta

Na tej wizycie wykonano jednoczasowe zdjęcie aparatu ortodontycznego górnego i dolnego. Zęby oczyszczone zostały z kleju specjalnym wiertłem i wypolerowane specjalnie do tego przygotowanymi szczoteczkami i gumkami oraz pastą polerską. Następnie pobrane zostały wyciski pod specjalny aparat retencyjny, który jest dobierany indywidualnie do pacjenta w zależności od potrzeb jakie wystąpią po zdjęciu aparatu. Aparat retencyjny w postaci nakładek lub płytek Hawley’a zakładany jest na następnej wizycie.

Leczenie dużych stłoczeń zębowych

Paulina, 12 lat, Kańczuga

 

zęby mocno stłoczone

 

Pacjentka z Kańczugi z bardzo dużymi stłoczeniami zębów.
Zastosowano aparat rozszerzający podniebienie tzw. Hyrax.

Pacjentka przez około pół roku musi nosić zacementowany na stałe aparat Hyrax. Początkowo może się wydawać uciążliwe jedzenie i mówienie ale po około tygodniu pacjenci adaptują się całkowicie.

zacementowany aparat hyrax

 

Druga wizyta

Pacjentce zostaje zacementowany aparat Hyrax, który musi być noszony przez około pół roku. Przez pierwsze dwa tygodnie aparat rozkręcany jest codziennie. Pacjentka wykonuje to samodzielnie.

aparat hyrax

 

Trzecia wizyta

Po około dwóch tygodniach użytkowania aparatu, pojawiła się szparka pomiędzy jedynkami. Świadczy to o tym, że szew podniebienny został rozerwany i szczęka poszerzyła się. Następnie aparat pozostaje w jamie ustnej przez pół roku bez rozkręcania.

aparat ortodontyczny na stłoczone zęby

 

Czwarta wizyta

Szparka między jedynkami zmniejsza się całkowicie i jest to prawidłowy objaw. W międzyczasie został założony aparat dolny, z pominięciem zębów najbardziej stłoczonych.

sprężynki ortodontyczne

 

Piąta wizyta

Na kolejnej wizycie, w celu uzyskania miejsca i rozbudowania dolnego łuku zębowego, zakładana jest sprężynka ortodontyczna.

sprężynka ortodontyczna

 

Szósta wizyta

Uzyskanie miejsca, w przypadku dużych stłoczeń, nie jest procesem szybkim. W związku z czym, na kolejnej wizycie, siła sprężynki jest zwiększana.

sprężyna w aparacie ortodontycznym

 

Siódma wizyta

Po stronie lewej uzyskano wystarczająco miejsca, aby przykleić zamek na kle. Po stronie prawej siła sprężynki została ponownie zwiększona.

założenie aparatu stałego

 

Ósma wizyta

Po pół roku następuje zdjęcie aparatu Hyrax i założenie aparatu stałego. Wykonuje się to na jednej wizycie. Zdjęcie Hyraxu jest zabiegiem bezbolesnym i szybkim. Za pomocą specjalnych kleszczy ortodontycznych następuje lekkie wyważenie aparatu. Zęby w łuku górnym są również bardzo stłoczone, dlatego też dwójka jest pominięta. Widoczna poprawa w wyrównaniu łuku dolnego.

wymiana ligatur na metalowe

 

Dziewiąta wizyta

Na kolejnej wizycie widoczna jest wyraźna poprawa w obu łukach. Dla zachowania lepszej higieny jamy ustnej, łuki ortodontyczne zostały przymocowane metalowymi ligaturkami.

założenie sprężyny w aparacie ortodontycznym

 

Dziesiąta wizyta

Na wcześniejszej wizycie założono sprężynkę do wytworzenia miejsca dla górnej, lewej dwójki. Niestety nadal jest za mało miejsca dla zęba górnego drugiego, dlatego zwiększono siłę sprężyny i najprawdopodobniej na następny raz będzie przyklejony zamek na siekaczu drugim.

doklejanie zamka w aparacie ortodontycznym

 

Jedenasta wizyta

Na tej wizycie doklejony zostaje zamek na górnego siekacza bocznego. Zrobiło się wystarczająco dużo miejsca aby zacząć go wprowadzać do łuku. Zastosowano metalowe ligatury dla poprawy higieny jamy ustnej. Siekacz boczny, górny jeszcze nie do końca odrotowany, ale znaczna poprawa nastąpiła. Na tej wizycie zaczynamy ciągnąć kła dolnego do łuku poprzez dowiązanie drugiego łuku.

leczenie ortodontyczne aparatem stałym

 

Dwunasta wizyta

W okresie świąt pacjenci ulegając nastrojowi choinkowemu wybierają kolory drzewka bożonarodzeniowego. My też to lubimy, zwłaszcza jak widać, że postępy w leczeniu są widoczne gołym okiem. Oba łuki zaczynają współgrać a Paulinka zaczyna się uśmiechać.

dolny łuk połączony aparatem

 

Trzynasta wizyta

Dolny łuk został już połączony jednym łukiem aparatu. Kieł przeszedł ciężką drogę, ale jest już prawie w łuku.

kształtowanie łuku zębowego aparatem

 

Czternasta wizyta

Nastąpiło prawie całkowite dociągnięcie kła do łuku. Nadal rozszerzamy i formujemy odpowiedni kształt łuku.

leczenie zębów aparatem ortodontycznym

 

Piętnasta wizyta

Zęby zostały już dociągnięte do łuku, ale nadal jest sporo do zrobienia. Pacjentka jest bardzo zadowolona, bo w końcu może śmiać się bez skrępowania. Planowany jest wycisk na kolejnej wizycie po to, aby ocenić i skorygować położenie zębów. Zalecenie lekarza to konieczna poprawa higieny jamy ustnej. Skierowano pacjentkę na zabieg higienizacji zębów wraz z instruktażem.

korygowanie zgryzu aparatem ortodontycznym

 

Szesnasta wizyta

W dalszym etapie leczenia ortodontycznego założono mocniejsze łuki, na których będzie można przesuwać zęby oraz korygować ich położenie.

górny łuk aparatu ortodontycznego meaw

 

Siedemnasta wizyta

Na tej wizycie w gabinecie ortodontycznym, założono górny łuk w technice MEAW. Na następnej wizycie będzie również założony dolny łuk, po to aby można było korygować płaszczyznę zgryzu.

dolny łuk aparatu ortodontycznego meaw

 

Osiemnasta wizyta

Na kolejnej wizycie założono dolny łuk MEAW, dzięki czemu będzie możliwe korygowanie pozycji każdego zęba. Ważne jest, aby nie spadł żaden zamek, ponieważ wtedy trzeba cofać się z etapem leczenia. Bardzo istotne też jest, aby pacjent nosił wyciągi czyli "gumki", które otrzyma od ortodonty i zostanie dokładnie poinstruowany jak je zakładać. W przeciwnym razie leczenie może się przedłużać lub skutkować odwrotnym efektem od zamierzonego.

Leczenie przodozgryzu metodą kamuflażu

Wioleta, 30 lat, Przeworsk

 

duże stłoczenia zębowe

 

Pacjentka Wioleta, 30 lat z Przeworska.
Zgłosiła się w celu poprawienia relacji szczęki do żuchwy, głównie ze względów estetycznych.

Stwierdzono przodozgryz. Wada jest mocno nasilona, zaproponowano dwa rozwiązania:

1. leczenie operacyjne
2. leczenie metodą tzw. camouflage

Pacjentka wybrała metodę kamuflażu czyli korekta zębów tyle ile się da bez konieczności przeprowadzania operacji. W pierwszym etapie zastosowano aparat Hyrax na pół roku celem rozszerzenia szczęki.

aparat ortodontyczny hyrax

 

Druga wizyta

Po dwóch tygodniach noszenia aparatu ortodontycznego Hyrax i zastosowania odpowiedniego schematu rozkręcania, pojawiła się szpara między zębami górnymi.

aparat stały na zęby górne

 

Trzecia wizyta

Po 6 miesiącach bez rozkręcania szpara schodzi się i ściągany jest aparat ortodontyczny Hyrax. Jednocześnie zakładany jest aparat stały na zęby górne. Siekacz boczny zostaje pominięty ponieważ nie ma miejsca na niego w łuku.

aparat stały na górny łuk

 

Czwarta wizyta

Na kolejnej wizycie zęby lekko wyprostowały się, ale wciąż nie ma miejsca na przyklejenie dwójki.

przyklejenie zamka w aparacie stałym

 

Piąta wizyta

Na następnej wizycie można przykleić dwójkę. Ciąg dalszy wyrównywania zębów oraz odrotowywania dwójki.

odrotowywanie zęba aparatem ortodontycznym

 

Szósta wizyta

Na tej wizycie zastosowano dodatkowy mechanizm, który pomoże w odrotowaniu dwójki, która jest bardzo mocno odwrócona.

założenie sprężynki na dwójkę

 

Siódma wizyta

Dwójka ciężko się odwraca, ale nie poddajemy się i wspomagamy ją sprężynką.

leczenie wady zgryzu u nastolatka

 

Ósma wizyta

Zrobiło się trochę więcej miejsca w łuku zębowym. Do następnej wizyty dwójka powinna się już odwrócić.

leczenie wady zgryzu aparatem ortodontycznym

 

Dziewiąta wizyta

Wszystkie zęby są już w łuku. Można przejść do kolejnego etapu leczenia. Na następnej wizycie zaplanowano założenie aparatu dolnego. Zęby dolne wychylą się i początkowo wada pogorszy się, ale w planie leczenia mamy maskę twarzową. Przy sumiennym noszeniu mamy nadzieję, że pomoże nam trochę wysunąć górną szczękę. Trzeba pamiętać, że jest to metoda kamuflage i dążymy do osiągnięcia kompromisu. Pacjentka nie zdecydowała się na leczenie operacyjne.

założenie dolnego aparatu ortodontycznego

 

Dziesiąta wizyta

Na kolejnej wizycie założony został dolny aparat ortodontyczny. Pominięto kilka zębów ze względu na stłoczenia. W momencie gdy uzyskamy miejsce, to zamki zostaną doklejone do łuku dolnego.

cofanie dolnych zębów

 

Jedenasta wizyta

Po wstępnym wyrównaniu zębów następuje cofanie dolnych zębów. Jest to proces długotrwały i należy pamiętać, że zęby mogą się przesunąć o 1 mm miesięcznie.

założenie łuku poszerzającego szczękę

 

Dwunasta wizyta

Dowiązano dodatkowy górny łuk poszerzający szczękę. Na skutek noszenia wyciągów boczne odcinki zwężają się, więc musimy kontrować działania.

 

 

 

leczenie wad zgryzu leczenie wad zgryzu
leczenie ortodontyczne diastemy leczenie ortodontyczne diastemy
leczenie ortodontyczne wad zgryzu leczenie ortodontyczne wad zgryzu
prostowanie zębów prostowanie zębów
poprawa estetyki zębów poprawa estetyki zębów
zamykanie diastemy zamykanie diastemy
aparat ortodontyczny cena aparat ortodontyczny cena kańczuga
ortodonta dla dorosłych ortodonta dla dorosłych kańczuga
aparat ortodontyczny cena aparat ortodontyczny cena
aparat ortodontyczny stały aparat ortodontyczny stały
ortodonta dla dziecka ortodonta dla dziecka
leczenie wad zgryzu leczenie wad zgryzu
ortodonta dla dorosłych ortodonta dla dorosłych

 

Leczenie zgryzu nakładkami Clear Aligner

leczenie zgryzu nakładkami clear aligner

Niewidoczny aparat na zęby Clear Aligner

Pacjentce zależało na wyprowadzeniu przednich zębów (prawej dwójki i lewej jedynki) ze zgryzu krzyżowego. Ze względu na zaniki kostne w szczęce i żuchwie aparat stały był przeciwwskazany. W związku z tym metodą z wyboru były nakładki Clear Aligner. Zastosowano po 7 etapów nakładek górnych i dolnych. W praktyce oznacza to, że leczenie trwało 7 miesięcy, ponieważ jeden etap trwa jeden miesiąc. Efekt po leczeniu widoczne na zdjęciu.

leczenie zgryzu nakładkami clear aligner

Zakończenie leczenia aparatem Clear Aligner

Teraz pacjentka jest przygotowana do dalszych etapów leczenia. Będzie ono obejmowało leczenie zachowawcze zębów oraz leczenie protetyczne. Ponieważ zęby w zgryzie krzyżowym (tzw. uraz zgryzowy) bardzo ważne jest, aby przed planowanymi pracami protetycznymi pozbyć się czynnika drażniącego. Prace protetyczne, a także zwykłe wypełnienia są trwalsze i bardziej funkcjonalne. W tym przypadku nakładki na zęby okazały się pomocne w cząstkowym leczeniu, skracając czas leczenia i pomagając uzyskać satysfakcjonujący efekt.

 

 

Poszukujesz dobrego ortodonty w swojej okolicy?

oferta gabinetu stomatologicznego
Poznaj ofertę naszego gabinetu ortodontycznego

Zajmujemy się leczenie ortodontycznym dzieci, młodzieży i dorosłych. Korzystamy z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Leczymy zęby przy pomocy aparatów stałych, zdejmowanych lub nakładek.

wizyty konsultacyjne ortodontyczne
Umów się na wizytę konsultacyjną

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Umów się na wizytę konsultacyjną w naszym gabinecie ortodontycznym w Kańczudze. Zapraszamy pacjentów w całego województwa podkarpackiego i nie tylko.

leczenie ortodontyczne
Rozpocznij leczenie ortodontyczne

Po zdiagnozowaniu przez ortodontę wady zgryzu, zapraszamy na systematyczne wizyty kontrolne. Leczenie ortodontyczne pod okiem specjalisty to gwarancja zniwelowania wady zgryzu.

Call Now Button