Przebieg wizyt ortodontycznych

Przebieg wizyt ortodontycznych

Jak wygląda przebieg wizyt ortodontycznych w naszym gabinecie?
Zobacz co Cię czeka i ile mniej więcej trwa leczenie ortodontyczne
różnego rodzaju aparatami.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty lekarz zapoznaje się z pacjentem i jego problemem zębowym. Przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący chorób ogólnoustrojowych, mogących mieć wpływ na przebieg leczenia ortodontycznego. Ortodonta wykonuje badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Następuje wstępna kwalifikacja do leczenia ortodontycznego. Do podjęcia decyzji o rodzaju aparatu i długości leczenia potrzebna jest dokładna analiza badań. Lekarz zleca pacjentowi badania, które zostają wykonane na następnej wizycie. Pacjent zostaje skierowany na zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne.
Koszt - 50 zł

Druga wizyta

przebieg wizyt ortodontycznychPacjent dostarcza wykonane zdjęcia rentgenowskie. Ortodonta pobiera wyciski pod modele diagnostyczne i wykonuje zdjęcia profilu twarzy pacjenta i uzębienia. Jest to tzw. komplet diagnostyczny, na podstawie którego zostanie przeprowadzona analiza i postawiona ostateczna diagnoza. Proces ten trwa od 7 do 10 dni.
Koszt - 50 zł

Trzecia wizyta

Rozmowa z pacjentem i  przedstawienie planu leczenia. Możliwości alternatywne. Bardzo często zdarza się, że przed podjęciem leczenia trzeba wykonać zabiegi dodatkowe tj. usunięcie ósemek lub leczenie zachowawcze tzn. wyleczenie próchnicy w zębach. Przy jej braku leczenie ortodontyczne może okazać się niemożliwe. Lekarz odpowiada na wszystkie pytania pacjenta i rozwiewa wątpliwości. Na tej wizycie pacjent podejmuje decyzję i ewentualną zgodę na leczenie.
Koszt - wizyta ta jest bezpłatna

Czwarta wizyta

Założenie aparatu stałego, takiego jaki pacjent wybrał na wizycie poprzedniej. W przypadku aparatów ruchomych, oddanie aparatu, dostosowanie go i pouczenie o użytkowaniu.
Koszt - w zależności od rodzaju aparatu

Kolejne wizyty

Odbywają się co 4 lub 6 tygodni , w zależności od rodzaju aparatu. W przypadku aparatów ruchomych są to wizyty co 2- 3 miesiące. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza dotyczących spożywania pokarmów i higieny jamy ustnej. Na późniejszych wizytach może być również konieczna współpraca pacjenta z lekarzem, polegająca na wykonywaniu zadań domowych tj. samodzielnym zakładaniu tzw. wyciągów elastycznych.

Zdejmowanie aparatu

Moment najbardziej wyczekiwany przez wszystkich pacjentów. Najczęściej następuje to po około 2-3 latach, w zależności od wady. Po zdjęciu aparatu, zęby zostają profesjonalnie oczyszczone, a dodatkowo brany jest wycisk pod tzw. retainer. Pacjent musi nosić go przez pół roku żeby zęby się ustabilizowały i nie nastąpił nawrót wady.
Koszt - 350 zł

Call Now Button